Blog Kategorileri

En Çok Okunan Yazılar

İNDİRİMLİ ÜRÜNLER

Kablolar ve Çeşitleri

Kablolar ve Çeşitleri

Kablolar Hakkında Genel Bilgi

Elektriği ileten araçlara kablo denir. Kablolar iletken ve yalıtkan olmak üzere temel iki öğeden oluşmaktadır. İletken kısım elektronların geçerek elektrik akımını oluşturduğu kısımken, yalıtkan kısım akan elektriğin güvenliğini sağlamak üzere iletken teli saran plastik yapı malzemesidir. Bu yalıtkan malzeme sayesinde kablolar atmosferik olaylardan etkilenmezler, döşendikleri yerlerdeki kimyasal etkilere, su, rutubet ve hava koşullarına karşı koruma sağlarlar. Böylece kablolar yerleşim bölgeleri için güvenli enerji iletimi sağlarlar. Pratikte kullanılan birçok farklı kablo türü vardır.

•    Güç kabloları
•    Doğru akım kabloları
•    Süper iletkenli kablolar
•    Gaz yalıtımlı kablolar
•    Sodyum iletkenli kablolar
•    Çok yüksek gerilim kabloları
•    Deniz kabloları

Özelliklerine Göre Kablo Çeşitleri
•    Bakır iletkenli, tek damarlı kablolar
•    Bükülgen bakır iletkenli kablolar
•    Pvc izoleli, yassı bakır iletkenli kablolar
•    Halojensiz alevi iletmeyen çok damarlı bakır iletkenli kablolardır.

Kullanım Alanlarına Göre Kablo Çeşitleri Nelerdir?
Kablolar bilindiği gibi elektrik enerjisini iki elektrik cihazına kendileriyle birlikte elektrik akımına bağlayabilen ve yalıtılmış bir yada birden çok damardan oluşabilen yalıtılmış iletkenlerdir. Ayrıca kabloların damarların ve dış  olumsuzluklara karşı koruyucu kılıfı da mevcuttur.  Bu damarlar; iletken, ekran, zırh vb gibi kısımlardan meydana gelirler. Kablo çeşitleri kullanıldığı yerlere göre değişebilmektedir. Bunlar;

•    Bakır iletkenli kablolar
•    Alüminyum iletkenli kablolar
•    Enerji kabloları
•    Sinyal ve kumanda kabloları
•    Kağıt yalıtkanlı kablolar

İhtiyaçlara Göre Sınıflandırılan Kablo Çeşitleri
Kablo çeşitlerine yakından baktığımızda ihtiyaçlara göre sınıflandırılan pek çok farklı türde kablo görmek mümkün olmaktadır. Günümüzde kablolar ile okyanuslar altında dahi bağlantılar gerçekleşmektedir. Bu sayede kabloların kıtaları insanları birleştirmek için üstlendiği rol daha iyi anlaşılmaktadır.

•    Standart üç telli kablolar
•    Fiber kablolar
•    Yüksek gerilim kabloları
•    Telefon kabloları
•    Standart elektrik teli kabloları

Olarak sınıflandırabileceğimiz farklı ihtiyaçlara farklı kablo üretimleri ile pratikleşme ve üretim hizmetleri önem kazanmıştır.

______________________
Kablo tarihiyle ilgili detaylı bilgi edinmek için Kablo Tarihine Genel Bakış yazısını okuyabilirsiniz.
---------------------------------------

Kablolar Neye Göre Sınıflara Ayrılır?
Neredeyse hayatımızı kolaylaştıran kablolar bütün icatlarda bulunmaktadır. Dört bir yanımızın kablolarla çevrili olduğunu söylesek yanlış olmaz. Kullanılış amaçlarına göre, enerji kabloları, kumanda ve sinyal kabloları, telefon kabloları, haberleşme kabloları gibi türler vardır. Bu kablolar çeşitli boyutlarda farklı voltajlara göre uygun iletkenler ve yapı malzemeleri kullanılarak bu icatların içinde yer almaktadır. Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi ilk noktadan son noktaya kadar çeşitli özelliklere sahip kablolarla iletilmektedir. Kablo türleri belirlenirken birçok analiz yapılmaktadır. Kablonun kullanılacağı ortam, ortam şartları içinde meydana gelebilecek olaylar ve harici etkiler ve hangi kablonun bu etkilere nasıl tepki vereceği önemlidir.  

Kablolar yapı malzemesine göre iki sınıfa ayrılır. İletkenin cinsine göre alüminyum ya da bakır iletkenli kablolar kullanılabilir. Kullanım yapacağınız alana göre seçim yapmanız daha sağlıklı sonuç almanıza da yardımcı olur. Bundan dolayı bu ayrıntıya dikkat etmeli ve kaliteli seçimler yapmalısınız. Kaliteli seçim yapmak uzun süreli kullanım açısından da kolaylık sağlar.

Ayrıca işletme şartlarına göre ağır işletme kabloları, normal ve hafif işletme kabloları olarak gruplandırılabilir. Su altı, maden ocakları ve kimyasal etkilerin fazlaca bulunduğu yerler ağır işletme şartı olan yerler olarak geçmektedir ve buralardaki kabloların hafif işletmelerde kullanılan kablolara göre daha geçiş çaplı ve kalın yalıtkan ve iletken malzemeden yapılmış olması gerekmektedir ki zor koşullarda zarar görmeden kullanılabilsin.

Kablo Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Önemli Kriterler
Kablo: elektrik gücünü ileten, iki cihazı birbiri ile bağlantılı olan ya da fazla damardan oluşan bir enerji türüdür. Son zamanlarda teknolojinin gelişimiyle birlikte her yer merkezi hale gelmiş durumundadır ve buna bağlı olarak da enerji ihtiyacını gitgide artması sonucunda yer altı kablosu neredeyse kullanımı zorunluluk haline getirildi. Bu kablolar toprak altında su ve açık hava altında kullanılabilirler. Yer altı kablo enerji hattı, yerleşim kısımları için daha yarar sağlayacağını kanaatindeyiz. Atmosferik olaylardan kesinlikle etkilenmez bu kablolar. Tesis giderlerinde kablolar ciddi bir anlamda büyük paya sahiptir. Satın alınan bir kablo eğer kesitlere uygun olmamış ise ya da ısınma sonucundan kablo hasar görmüş ise   tesisin tamamıyla elektrik kalmasına sebep neden olur. Bundan dolayı sağlam, ısınmaya dayanaklı ve her kesite uygun olan kablolar seçmeliyiz. Ayrıca büyük seçilmiş olan bir tesisin toplam maliyetin artmasına sebep olur. Optimal kesitin seçilmesi ciddi anlamda önemlidir.

Kablolarda kesit seçimi önemlidir. Kullanılacak ortama ve sisteme en uygun kablo çapının kullanılmasına dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde çok büyük sorunlarla karşılaşma riski yükselir ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Kablonun çapı uygun olandan küçükse kablo aşırı ısır ve ısınma sonucunda kablonun hasar görür. Bu da yangına kısa devreye ya da gerekli miktarda elektrik iletimi olmadığından sistemin enerjisiz kalmasına neden olur. Küçük çaplı kablo kullanımı ayrıca yüksek gerilim düşümlerine sebep olup elektronik malzemelerin hasar görmesine neden olur. Gereğinden büyük çaplı seçilerek kullanılan kablolar, maliyeti arttırır. Kablo kesitini belirlerken kablonun akım taşıma kapasitesi, gerilim düşümü ve kısa devre akımı göz önünde bulundurulur.Kablo Çeşitleri Nelerdir?
Kablolar elektriksel olarak güç ve sinyal taşıyabilen araç-gereçlerdir. Yaptıkları ve kullanılan alanlarına göre yer  seçimi yapılır ve yüzlerce kablo tipleri bulunabilir. Moon Elektronik sitesinde tüm özellikleri, kullanım alanları ve fiyatlarıyla birlikte vitrin edilen kablo çeşitlerine aşağıda başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.


• Sinyal Kontrol Kabloları
• Enerji Kabloları
Data İletişim Kabloları
Haberleşme Kabloları
Halojensiz Kablolar
Yangına Dayanıklı Kablolar
Spiral Kablo
Tekstil Örgülü Kablolar
Yangın Alarm Kabloları
Ara Bağlantı Kabloları
Kumanda Kabloları
Nyaf Kablolar


Sinyal kabloları elektriksel bir işaret taşır. Ayrıca enerji taşımazlar. Bu sinyallerin 220-0,001 Vdc yada Vac arasında değişebilir. Bu sinyal kablolarının enerji iletkenleri yapanlar ile aynı tavada yada kanalda döşenmesi asla   katiyen çok büyük bir yanlıştır. Enerji kablolarında geçebilen akımın sinyal kablolarını bir cismin taşıması sonucu sinyalde çok ciddi bozukluklar, yıpranmalar yada imkansız olan  arızalar ortaya çıkmaktadır. Sinyalin esnekliği düşmeye başladığı andan itibaren ekran diye ettiğimiz ve kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak yüksek iletkenlik değerlerine sahip dış kılıf kullanılması gerekmektedir. Özellikle de mili voltlar konumunda sinyal taşıyabiliyorsa bu örgü oranının %86’larda tutulması mutlaka yarar sağlayacaktır. Çok yüksek frekanslı bir veri iletiminin olduğu ayrıca kullanılacak olanlarının yol gösterici olmalıdır. Frekansın yükselmesinde kılavuz çapında normal olarak artacaktır. Kılavuz tanımı büyük ihtimalle yabancı gelecektir fakat koaksiyel kablo diyebileceğimiz aslında sinyal yol gösterici olan kablolardır. Belli aralıktan sonra da çok uzakta seyreden sinyalin sağlam iletimi için kılavuz gerekmektedir.

Elektrik kablolarında elektrik iletiminde kullanılacak kablolara temelde dikkat edilmesi gereken konular var; ne kadar bir kapasitede enerji depolayacağı, mekanik sıkıştırmalar, havada ya da yerin altında kullanılacak kablo hususlarını göz önüne alınarak yapılır. Elektrik işin içine mühendislik girince; akım kapasitesi, gerilim düşümü, direnç hesaplama vb gibi noktalarda girecektir.

En Kaliteli Kablo İmalatçı Firması Hangisidir?

Kaliteye ve kalitenin sürekliliğine büyük önem veren Türkiye'yi kablo üretiminde uluslararası platformda temsil eden Baran Kablo (www.barankablo.com.tr), ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi gerekliliklerine uygun kaliteli ürün üretimi temel prensibi ile sektöründe söz sahibi olan bir firmadır. Kablo ürünlerinin tümü REACH ve RoHS regülasyonlarının gerekliliklerini sağlayan güvenilir ürünlerdir. 

Baran Kablo İletişim Bilgileri
BARAN KABLO Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd.Şti 
Çerkeşli OSB Mh. İMES 9.Cd. NO:30 Dilovası - Kocaeli
Merkez Tel: +90 262 655 0 276 Tel2: +90 262 655 91 91
Fax: +90 262 502 14 90
info@barankablo.com.tr
-------------------------------------------------
Moon Elektronik® Türkiye'nin Kablo Satış Merkezi

www.moonelektronik.com.tr

Yukarı